2015 Prize Winners

Norwich Olympic Triathlon 2015 Prize Winners

Male Female
1st Iain Robertson, Torq + Tri-Anglia Kimberley Morrison, Tri-Anglia
2nd Sam Proctor, Tri Harder Verity Smith, Stowmarket & District CC
3rd Jay Lingwood, Rock Estate Zoe Cathpole, Triathlon Europe
B – 17/18 Danny Beck, Tri-Anglia    –
C – 19 Kyle Staples, King’s Lynn Tri Club Sophie Bell, Notts Uni Tri Club
D – 20-24 Benjamin Eastman, Hornchurch SC Nicole Beck, Tri-Anglia
E – 25-29 Jake Pye, Tri Harder Hannah McInroy Naylor, Tri-Anglia
F -30-34 Matthew McClure, Whizzy Tri Club Katie Keeble
G -35-39 Dan Blackburn, TRiIQ Eve Dewsnap, Tri-Anglia
H – 40-44 Matt Shingleton, West Suffolk Wheelers Nicky Roger, King’s Lynn Tri Club
I – 45-49 David Walker, Beccles Tri Club Allison Carter, Tri-Anglia
J – 50-54 Jonathan Cordle, Tri-Anglia Deborah Lloyd, Windrush Tri
K – 55-59 Trevor Coleman, Cambridge Tri Club Jackie Bell, Bungay Black Dog RC
L – 60-64 Terry Garrity, Beccles Tri Club Gwyneth Chatten, Tri-Anglia
M – 65-69 Frank Ellis, Tri-Anglia    –

 

Eastern Region Standard Distance Champions

Male Female
Senior Sam Proctor, Tri Harder Kimberley Morrison, Tri-Angli
Veteran Iain Robertson, Torq + Tri-Anglia Nicky Roger, King’s Lynn Tri Club

Norwich Sprint Triathlon 2015 Prize Winners

Male Female
1st Joe Skipper, Tri-Anglia Becky Schofield, Tri-Anglia
2nd Sean Watson, Leeds Tri Centre Zoe Cresswell, Tri2Aspire
3rd Simon Brierley, Tri-Anglia Amy Pressland, Tri-Anglia
A – 15/16 Dougal Toms, Tri-Anglia    –
B – 17/18 Daniel Crowe, Tri-Anglia Rebecca Gedge, Tri-Anglia
C – 19 Jim Rijks, CoNAC Emily Toms, Tri-Anglia
D – 20-24 Finn Nugent, Durham Uni Tri Team Francesca Hall, King’s Lynn CC
E – 25-29 Ryan Tuvey, Tri-Anglia Sarah Greenwood, Tri-Anglia
F -30-34 Adrian Ball, Tri-Anglia Sara Ellis
G -35-39 Lee Ship, Diss CC Kate Murrell, Tri-Anglia
H – 40-44 Chris Ludford, Sheffield Tri Club Anna Moore, Tri-Anglia
I – 45-49 Darren Stephenson, Stockholm City Triathlon Annie Drugan
J – 50-54 Andrew Preston, Tri-Anglia Karen Wood, King’s Lynn Tri Club
K – 55-59 Shaun Crowley, Beccles Tri Club Patsy Bradley, Wymondham AC
L – 60-64 Robert Briggs, B2P    –
M – 65-69 Ken Price, Tri-Anglia    –
P – 75-79 John Flynn, Tri-Anglia    –

 

Business Challenge Male Team Norwich School
– Dougal Toms
– James Bowen
– Matthew Webb
Business Challenge Female Team Wasters Female
– Kate Murrell
– Jess King
– Janice Coglin-Hibbert
Business Challenge Mixed Team  Capita Mixed
– Emma Fickling
– Tom Bruce
– Helen Moran
Gym Challenge Male Team  DYNAMIC Male
– Ross Lenton
– Thomas Ellis
– James Ellis
Gym Challenge FemaleTeam  DYNAMIC Female
– Sara Ellis
– Sarah Greenwood
– Una Garson